Łupek dachowy – czy ideały istnieją?

Pokrycia dachowe to bardzo rozległa gałąź budownictwa. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów pokryć. Każdy z nich ma swoje zalety i przyciąga klientów innymi parametrami. Większość z nich ma jednak również i swoje wady. Czy istnieje idealne pokrycie dachowe, które będzie zachwycało samymi zaletami? Mówi się, że rozwiązania idealne nie istnieją, ale coraz częściej właśnie w ten sposób oceniany jest łupek dachowy, naturalne pokrycie, które zbiera same pozytywne opinie.

Łupek dachowy to nic innego, jak pokrycie dachowe wykonane z naturalnego tworzywa, jakim jest skała osadowa. Materiał ten wykorzystywany na skalę przemysłową jako pokrycie dachu funkcjonuje w budownictwie od okołu dwustu lat. Pierwotnie stosowany był w formie nieregularnej, po prostu jako kawałki odłupanego materiału. Dziś, formowane są z niego profesjonalne płytki dachowe.

O łupku zwykło mawiać się, że jest idealną formą pokrycia dachowego. Takie pozytywne opinie zawdzięcza on swoim właściwościom. Jest to bowiem materiał niepalny, co w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo. Łupek dachowy jest bardzo odporny na działania czynników atmosferycznych, dzięki czemu wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością i nie wymaga stosowania prac impregnacyjnych i konserwacyjnych. Trwałość tego pokrycia dachowego szacuje się na ok. 250 lat. Jest nienasiąkliwy i wykazuje bardzo wysoki stopień termoizolacji. Jeżeli dodamy do tego informację, że jest materiałem ekologicznym, którego produkcja pochłania niskie pokłady energii, a sam łupek nie stwarza problemów utylizacji i nadaje się do ponownego wykorzystania, np. w budownictwie drogowym, to otrzymamy obraz pokrycia, które spełnia wszystkie cechy ideału.