Automatyka przemysłowa – wdrażanie i modernizowanie systemów DCS

Rozproszony system sterowania (z angielskiego DCS – distributed control system) to nieodłączny element współczesnych procesów przemysłowych, które są nawet w najmniejszym stopniu zautomatyzowane. Na przestrzeni ostatnich 20 lat doszło do bardzo dynamicznego wzrostu przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, które wprowadziły u siebie systemy DCS. Oczywiście pamiętać trzeba, że są to ogromne nakłady finansowe, ponieważ takie systemy to oprócz samych sterowników i układów pomiarowych, także rozmaite urządzenia końcowe, takie jak np.:

  • napędy pneumatyczne i hydrauliczne;
  • płaszczyźniarki do metali;
  • wycinarki lub wykrawarki, zaginarki itp.;
  • dyspensery i taśmociągi oraz rozmaite przenośniki taśmowe;

Oczywiście w konstruowaniu, projektowaniu, a także ich bieżącej konserwacji i obsłudze tych systemów, stosować można zarówno już gotowe i sprawdzone rozwiązania, ale niekiedy konieczne jest stworzenie własnych rozwiązań od podstaw.

Urządzenia, sterowniki i systemy DCS projektowane na zamówienie klienta

Oczywiście w przypadku wielu firm i zakładów produkcyjnych zautomatyzowanie procesu wytwarzania jakiegoś towaru lub rzadziej usługi wymaga stworzenia unikalnych rozwiązań. Wymaga to zaprojektowania pod konkretnego klienta i jego wyjątkowy, oparty na latach doświadczeń proces produkcyjny, zindywidualizowanych rozwiązań uwzględniających zarówno sterowniki i mikroukłady procesorowe, mierniki i czujniki kontroli jakości jak i same urządzenia końcowe. Systemy DCS podnoszą tym samym wydajność oraz bezpieczeństwo pracy, dają możliwość bieżącego raportowania wyników i weryfikowania jakości kolejnych elementów.

Idealny wybór dla rozwijających się przedsiębiorstw

Systemy DCS są tak chętnie stosowane przez projektantów i inwestorów, ponieważ pozwalają na wpinanie do systemu ogromnej liczby urządzeń – do 20 tysięcy, współpracujących ze sobą w całkowicie zautomatyzowanym środowisku maszyn, sterowników i mikroprocesorów. A zatem system ten nigdy nie jest w pełni zamknięty i zawsze umożliwia dalszą rozbudowę lub modernizację. Dla inwestora, który ma w planach wieloletni wzrost i dalsze rozbudowywanie posiadanych już linii produkcyjnych, jest to gwarancja mniejszych kosztów w przyszłości i daje większe możliwości adaptowania się do zmiennych warunków rynkowych.